E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fungéieren fungieren (D)fonctionner (F)
Stammformen fungéierenfungéiertfungéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfungéieren
dufungéiers
hien/si,hatt/etfungéiert
mirfungéieren
dirfungéiert
sifungéieren
Passé composé
echhufungéiert
duhuesfungéiert
hien/si,hatt/ethuetfungéiert
mirhufungéiert
dirhuttfungéiert
sihufungéiert
Plus-que-parfait
echhatfungéiert
duhasfungéiert
hien/si,hatt/ethatfungéiert
mirhatefungéiert
dirhatfungéiert
sihatefungéiert
Futur I
echwäert fungéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fungéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffungéieren
dugéifsfungéieren
hien/si,hatt/etgéiffungéieren
mirgéifefungéieren
dirgéiftfungéieren
sigéifefungéieren
Conditionnel Passé composé
echhättfungéiert
duhässfungéiert
hien/si,hatt/ethättfungéiert
mirhättefungéiert
dirhättfungéiert
sihättefungéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfungéier!
Plurielfungéiert!
fungéiert
fungéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles