E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

funken funken (D)mettre (F)
Stammformen funkenfunktgefunkt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfunken
dufunks
hien/si,hatt/etfunkt
mirfunken
dirfunkt
sifunken
Pass compos
echhugefunkt
duhuesgefunkt
hien/si,hatt/ethuetgefunkt
mirhugefunkt
dirhuttgefunkt
sihugefunkt
Plus-que-parfait
echhatgefunkt
duhasgefunkt
hien/si,hatt/ethatgefunkt
mirhategefunkt
dirhatgefunkt
sihategefunkt
Futur I
echwäert funken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefunkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffunken
dugéifsfunken
hien/si,hatt/etgéiffunken
mirgéifefunken
dirgéiftfunken
sigéifefunken
Conditionnel Pass compos
echhttgefunkt
duhssgefunkt
hien/si,hatt/ethttgefunkt
mirhättegefunkt
dirhttgefunkt
sihättegefunkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfunk!
Plurielfunkt!
gefunkt
funken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dertschentfunken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles