E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmfunktionéieren umfunktionieren (D)
Stammformen ëmfunktionéierenfunktionéiert ëmëmfunktionéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten fonctionnéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echfunktionéieren ëm
dufunktionéiers ëm
hien/si,hatt/etfunktionéiert ëm
mirfunktionéieren ëm
dirfunktionéiert ëm
sifunktionéieren ëm
Passé composé
echhunnëmfunktionéiert
duhuesëmfunktionéiert
hien/si,hatt/ethuetëmfunktionéiert
mirhunnëmfunktionéiert
dirhuttëmfunktionéiert
sihunnëmfunktionéiert
Plus-que-parfait
echhatëmfunktionéiert
duhasëmfunktionéiert
hien/si,hatt/ethatëmfunktionéiert
mirhatenëmfunktionéiert
dirhatëmfunktionéiert
sihatenëmfunktionéiert
Futur I
echwäert ëmfunktionéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmfunktionéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmfunktionéieren
dugéifsëmfunktionéieren
hien/si,hatt/etgéifëmfunktionéieren
mirgéifenëmfunktionéieren
dirgéiftëmfunktionéieren
sigéifenëmfunktionéieren
Conditionnel Passé composé
echhättëmfunktionéiert
duhässëmfunktionéiert
hien/si,hatt/ethättëmfunktionéiert
mirhättenëmfunktionéiert
dirhättëmfunktionéiert
sihättenëmfunktionéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfunktionéier ëm!
Plurielfunktionéiert ëm!
ëmfunktionéiert
ëmfunktionéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
funktionéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles