E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmfunktion-éier-en umfunktionieren (D)
Stammformen ëmfunktion-éier-enfunktion-éier-t ëmëmfunktion-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten fonctionnéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echfunktion-éier-en ëm
dufunktion-éier-s ëm
hien/si,hatt/etfunktion-éier-t ëm
mirfunktion-éier-en ëm
dirfunktion-éier-t ëm
sifunktion-éier-en ëm
Passé composé
echhunnëmfunktion-éier-t
duhuesëmfunktion-éier-t
hien/si,hatt/ethuetëmfunktion-éier-t
mirhunnëmfunktion-éier-t
dirhuttëmfunktion-éier-t
sihunnëmfunktion-éier-t
Plus-que-parfait
echhatëmfunktion-éier-t
duhasëmfunktion-éier-t
hien/si,hatt/ethatëmfunktion-éier-t
mirhatenëmfunktion-éier-t
dirhatëmfunktion-éier-t
sihatenëmfunktion-éier-t
Futur I
echwäert ëmfunktion-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmfunktion-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmfunktion-éier-en
dugéifsëmfunktion-éier-en
hien/si,hatt/etgéifëmfunktion-éier-en
mirgéifenëmfunktion-éier-en
dirgéiftëmfunktion-éier-en
sigéifenëmfunktion-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättëmfunktion-éier-t
duhässëmfunktion-éier-t
hien/si,hatt/ethättëmfunktion-éier-t
mirhättenëmfunktion-éier-t
dirhättëmfunktion-éier-t
sihättenëmfunktion-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfunktion-éier ëm!
Plurielfunktion-éier-t ëm!
ëmfunktion-éier-t
ëmfunktion-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
funktion-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles