E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

funktionéieren funktionieren (D)fonctionner (F)
Stammformen funktionéierenfunktionéiertfunktionéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten fonctionnéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echfunktionéieren
dufunktionéiers
hien/si,hatt/etfunktionéiert
mirfunktionéieren
dirfunktionéiert
sifunktionéieren
Passé composé
echhufunktionéiert
duhuesfunktionéiert
hien/si,hatt/ethuetfunktionéiert
mirhufunktionéiert
dirhuttfunktionéiert
sihufunktionéiert
Plus-que-parfait
echhatfunktionéiert
duhasfunktionéiert
hien/si,hatt/ethatfunktionéiert
mirhatefunktionéiert
dirhatfunktionéiert
sihatefunktionéiert
Futur I
echwäert funktionéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert funktionéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffunktionéieren
dugéifsfunktionéieren
hien/si,hatt/etgéiffunktionéieren
mirgéifefunktionéieren
dirgéiftfunktionéieren
sigéifefunktionéieren
Conditionnel Passé composé
echhättfunktionéiert
duhässfunktionéiert
hien/si,hatt/ethättfunktionéiert
mirhättefunktionéiert
dirhättfunktionéiert
sihättefunktionéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfunktionéier!
Plurielfunktionéiert!
funktionéiert
funktionéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmfunktionéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles