E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fuschen nachahmen (D)calquer (F)
Stammformen fuschenfuschtgefuscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuschen
dufuschs
hien/si,hatt/etfuscht
mirfuschen
dirfuscht
sifuschen
Pass compos
echhugefuscht
duhuesgefuscht
hien/si,hatt/ethuetgefuscht
mirhugefuscht
dirhuttgefuscht
sihugefuscht
Plus-que-parfait
echhatgefuscht
duhasgefuscht
hien/si,hatt/ethatgefuscht
mirhategefuscht
dirhatgefuscht
sihategefuscht
Futur I
echwäert fuschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefuscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffuschen
dugéifsfuschen
hien/si,hatt/etgéiffuschen
mirgéifefuschen
dirgéiftfuschen
sigéifefuschen
Conditionnel Pass compos
echhttgefuscht
duhssgefuscht
hien/si,hatt/ethttgefuscht
mirhättegefuscht
dirhttgefuscht
sihättegefuscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfusch!
Plurielfuscht!
gefuscht
fuschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
offuschenverfuschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles