E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fusionéieren fusionieren (D)fusionner (F)
Stammformen fusionéierenfusionéiertfusionéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten fusionnéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echfusionéieren
dufusionéiers
hien/si,hatt/etfusionéiert
mirfusionéieren
dirfusionéiert
sifusionéieren
Passé composé
echhufusionéiert
duhuesfusionéiert
hien/si,hatt/ethuetfusionéiert
mirhufusionéiert
dirhuttfusionéiert
sihufusionéiert
Plus-que-parfait
echhatfusionéiert
duhasfusionéiert
hien/si,hatt/ethatfusionéiert
mirhatefusionéiert
dirhatfusionéiert
sihatefusionéiert
Futur I
echwäert fusionéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fusionéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffusionéieren
dugéifsfusionéieren
hien/si,hatt/etgéiffusionéieren
mirgéifefusionéieren
dirgéiftfusionéieren
sigéifefusionéieren
Conditionnel Passé composé
echhättfusionéiert
duhässfusionéiert
hien/si,hatt/ethättfusionéiert
mirhättefusionéiert
dirhättfusionéiert
sihättefusionéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfusionéier!
Plurielfusionéiert!
fusionéiert
fusionéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles