E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fusion-éier-en fusionieren (D)fusionner (F)
Stammformen fusion-éier-enfusion-éier-tfusion-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten fusionnéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echfusion-éier-en
dufusion-éier-s
hien/si,hatt/etfusion-éier-t
mirfusion-éier-en
dirfusion-éier-t
sifusion-éier-en
Passé composé
echhufusion-éier-t
duhuesfusion-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfusion-éier-t
mirhufusion-éier-t
dirhuttfusion-éier-t
sihufusion-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfusion-éier-t
duhasfusion-éier-t
hien/si,hatt/ethatfusion-éier-t
mirhatefusion-éier-t
dirhatfusion-éier-t
sihatefusion-éier-t
Futur I
echwäert fusion-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fusion-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffusion-éier-en
dugéifsfusion-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffusion-éier-en
mirgéifefusion-éier-en
dirgéiftfusion-éier-en
sigéifefusion-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättfusion-éier-t
duhässfusion-éier-t
hien/si,hatt/ethättfusion-éier-t
mirhättefusion-éier-t
dirhättfusion-éier-t
sihättefusion-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfusion-éier!
Plurielfusion-éier-t!
fusion-éier-t
fusion-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles