E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech verfuuss-en sich aus dem Staub machen (D)se dbiner (F)
Stammformen sech verfuuss-ensech verfuuss-tverfuuss-t sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverfuuss-e mech
duverfuus-s dech
hien/si,hatt/etverfuuss-t sech
mirverfuuss-en eis
dirverfuuss-t iech
siverfuuss-e sech
Pass compos
echhumechverfuuss-t
duhuesdechverfuuss-t
hien/si,hatt/ethuetsechverfuuss-t
mirhunneisverfuuss-t
dirhuttiechverfuuss-t
sihusechverfuuss-t
Plus-que-parfait
echhatmechverfuuss-t
duhasdechverfuuss-t
hien/si,hatt/ethatsechverfuuss-t
mirhateneisverfuuss-t
dirhatiechverfuuss-t
sihatesechverfuuss-t
Futur I
echwäert verfuuss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfuuss-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfuuss-en
dugéifsverfuuss-en
hien/si,hatt/etgéifverfuuss-en
mirgéifeverfuuss-en
dirgéiftverfuuss-en
sigéifeverfuuss-en
Conditionnel Pass compos
echhttmechverfuuss-t
duhssdechverfuuss-t
hien/si,hatt/ethttsechverfuuss-t
mirhtteneisverfuuss-t
dirhttiechverfuuss-t
sihättesechverfuuss-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfuussdech!
Plurielverfuuss-tiech!
verfuuss-t
verfuuss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles