E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

begaachelen verfhren (D)sduire (F)
Stammformen begaachelenbegaacheltbegaachelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbegaachelen
dubegaachels
hien/si,hatt/etbegaachelt
mirbegaachelen
dirbegaachelt
sibegaachelen
Pass compos
echhubegaachelt
duhuesbegaachelt
hien/si,hatt/ethuetbegaachelt
mirhubegaachelt
dirhuttbegaachelt
sihubegaachelt
Plus-que-parfait
echhatbegaachelt
duhasbegaachelt
hien/si,hatt/ethatbegaachelt
mirhatebegaachelt
dirhatbegaachelt
sihatebegaachelt
Futur I
echwäert begaachelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert begaachelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbegaachelen
dugéifsbegaachelen
hien/si,hatt/etgéifbegaachelen
mirgéifebegaachelen
dirgéiftbegaachelen
sigéifebegaachelen
Conditionnel Pass compos
echhttbegaachelt
duhssbegaachelt
hien/si,hatt/ethttbegaachelt
mirhättebegaachelt
dirhttbegaachelt
sihättebegaachelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbegaachel!
Plurielbegaachelt!
begaachelt
begaachelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mgaachelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles