E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

begaachel-en verfhren (D)sduire (F)
Stammformen begaachel-enbegaachel-tbegaachel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbegaachel-en
dubegaachel-s
hien/si,hatt/etbegaachel-t
mirbegaachel-en
dirbegaachel-t
sibegaachel-en
Pass compos
echhubegaachel-t
duhuesbegaachel-t
hien/si,hatt/ethuetbegaachel-t
mirhubegaachel-t
dirhuttbegaachel-t
sihubegaachel-t
Plus-que-parfait
echhatbegaachel-t
duhasbegaachel-t
hien/si,hatt/ethatbegaachel-t
mirhatebegaachel-t
dirhatbegaachel-t
sihatebegaachel-t
Futur I
echwäert begaachel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert begaachel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbegaachel-en
dugéifsbegaachel-en
hien/si,hatt/etgéifbegaachel-en
mirgéifebegaachel-en
dirgéiftbegaachel-en
sigéifebegaachel-en
Conditionnel Pass compos
echhttbegaachel-t
duhssbegaachel-t
hien/si,hatt/ethttbegaachel-t
mirhättebegaachel-t
dirhttbegaachel-t
sihättebegaachel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbegaachel!
Plurielbegaachel-t!
begaachel-t
begaachel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mgaachel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles