E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mgaachelen umschmeicheln (D)cajoler (F)
Stammformen mgaachelengaachelt mmgaachelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgaachelen m
dugaachels m
hien/si,hatt/etgaachelt m
mirgaachelen m
dirgaachelt m
sigaachelen m
Pass compos
echhunnmgaachelt
duhuesmgaachelt
hien/si,hatt/ethuetmgaachelt
mirhunnmgaachelt
dirhuttmgaachelt
sihunnmgaachelt
Plus-que-parfait
echhatmgaachelt
duhasmgaachelt
hien/si,hatt/ethatmgaachelt
mirhatenmgaachelt
dirhatmgaachelt
sihatenmgaachelt
Futur I
echwäert mgaachelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgaachelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmgaachelen
dugéifsmgaachelen
hien/si,hatt/etgéifmgaachelen
mirgéifenmgaachelen
dirgéiftmgaachelen
sigéifenmgaachelen
Conditionnel Pass compos
echhttmgaachelt
duhssmgaachelt
hien/si,hatt/ethttmgaachelt
mirhttenmgaachelt
dirhttmgaachelt
sihttenmgaachelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergaachel m!
Plurielgaachelt m!
mgaachelt
mgaachelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
begaachelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles