E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmgaachel-en umschmeicheln (D)cajoler (F)
Stammformen ėmgaachel-engaachel-t ėmėmgaachel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgaachel-en ėm
dugaachel-s ėm
hien/si,hatt/etgaachel-t ėm
mirgaachel-en ėm
dirgaachel-t ėm
sigaachel-en ėm
Passé composé
echhunnėmgaachel-t
duhuesėmgaachel-t
hien/si,hatt/ethuetėmgaachel-t
mirhunnėmgaachel-t
dirhuttėmgaachel-t
sihunnėmgaachel-t
Plus-que-parfait
echhatėmgaachel-t
duhasėmgaachel-t
hien/si,hatt/ethatėmgaachel-t
mirhatenėmgaachel-t
dirhatėmgaachel-t
sihatenėmgaachel-t
Futur I
echwäert ėmgaachel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmgaachel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmgaachel-en
dugéifsėmgaachel-en
hien/si,hatt/etgéifėmgaachel-en
mirgéifenėmgaachel-en
dirgéiftėmgaachel-en
sigéifenėmgaachel-en
Conditionnel Passé composé
echhättėmgaachel-t
duhässėmgaachel-t
hien/si,hatt/ethättėmgaachel-t
mirhättenėmgaachel-t
dirhättėmgaachel-t
sihättenėmgaachel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergaachel ėm!
Plurielgaachel-t ėm!
ėmgaachel-t
ėmgaachel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
begaachel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles