E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vergaachelen
Stammformen vergaachelenvergaacheltvergaachelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvergaachelen
duvergaachels
hien/si,hatt/etvergaachelt
mirvergaachelen
dirvergaachelt
sivergaachelen
Pass compos
echhuvergaachelt
duhuesvergaachelt
hien/si,hatt/ethuetvergaachelt
mirhuvergaachelt
dirhuttvergaachelt
sihuvergaachelt
Plus-que-parfait
echhatvergaachelt
duhasvergaachelt
hien/si,hatt/ethatvergaachelt
mirhatevergaachelt
dirhatvergaachelt
sihatevergaachelt
Futur I
echwäert vergaachelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergaachelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergaachelen
dugéifsvergaachelen
hien/si,hatt/etgéifvergaachelen
mirgéifevergaachelen
dirgéiftvergaachelen
sigéifevergaachelen
Conditionnel Pass compos
echhttvergaachelt
duhssvergaachelt
hien/si,hatt/ethttvergaachelt
mirhättevergaachelt
dirhttvergaachelt
sihättevergaachelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergaachel!
Plurielvergaachelt!
vergaachelt
vergaachelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
begaachelenmgaachelen
Remarquen (intern)
bedeutung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles