E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gaapsen ghnen (D)biller (F)
Stammformen gaapsengaapstgegaapst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgaapsen
dugaaps
hien/si,hatt/etgaapst
mirgaapsen
dirgaapst
sigaapsen
Pass compos
echhugegaapst
duhuesgegaapst
hien/si,hatt/ethuetgegaapst
mirhugegaapst
dirhuttgegaapst
sihugegaapst
Plus-que-parfait
echhatgegaapst
duhasgegaapst
hien/si,hatt/ethatgegaapst
mirhategegaapst
dirhatgegaapst
sihategegaapst
Futur I
echwäert gaapsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegaapst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgaapsen
dugéifsgaapsen
hien/si,hatt/etgéifgaapsen
mirgéifegaapsen
dirgéiftgaapsen
sigéifegaapsen
Conditionnel Pass compos
echhttgegaapst
duhssgegaapst
hien/si,hatt/ethttgegaapst
mirhättegegaapst
dirhttgegaapst
sihättegegaapst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergaaps!
Plurielgaapst!
gegaapst
gaapsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles