E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gaaps-en ghnen (D)biller (F)
Stammformen gaaps-engaaps-tge-gaaps-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgaaps-en
dugaap-s
hien/si,hatt/etgaaps-t
mirgaaps-en
dirgaaps-t
sigaaps-en
Pass compos
echhuge-gaaps-t
duhuesge-gaaps-t
hien/si,hatt/ethuetge-gaaps-t
mirhuge-gaaps-t
dirhuttge-gaaps-t
sihuge-gaaps-t
Plus-que-parfait
echhatge-gaaps-t
duhasge-gaaps-t
hien/si,hatt/ethatge-gaaps-t
mirhatege-gaaps-t
dirhatge-gaaps-t
sihatege-gaaps-t
Futur I
echwäert gaaps-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-gaaps-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgaaps-en
dugéifsgaaps-en
hien/si,hatt/etgéifgaaps-en
mirgéifegaaps-en
dirgéiftgaaps-en
sigéifegaaps-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-gaaps-t
duhssge-gaaps-t
hien/si,hatt/ethttge-gaaps-t
mirhättege-gaaps-t
dirhttge-gaaps-t
sihättege-gaaps-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergaaps!
Plurielgaaps-t!
ge-gaaps-t
gaaps-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles