E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gabberen
Stammformen gabberengabbertgegabbert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgabberen
dugabbers
hien/si,hatt/etgabbert
mirgabberen
dirgabbert
sigabberen
Pass compos
echhugegabbert
duhuesgegabbert
hien/si,hatt/ethuetgegabbert
mirhugegabbert
dirhuttgegabbert
sihugegabbert
Plus-que-parfait
echhatgegabbert
duhasgegabbert
hien/si,hatt/ethatgegabbert
mirhategegabbert
dirhatgegabbert
sihategegabbert
Futur I
echwäert gabberen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegabbert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgabberen
dugéifsgabberen
hien/si,hatt/etgéifgabberen
mirgéifegabberen
dirgéiftgabberen
sigéifegabberen
Conditionnel Pass compos
echhttgegabbert
duhssgegabbert
hien/si,hatt/ethttgegabbert
mirhättegegabbert
dirhttgegabbert
sihättegegabbert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergabber!
Plurielgabbert!
gegabbert
gabberen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles