E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech gafelen
Stammformen sech gafelengafelt sech sech gegafelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgafele mech
dugafels dech
hien/si,hatt/etgafelt sech
mirgafelen eis
dirgafelt iech
sigafele sech
Pass compos
echhumechgegafelt
duhuesdechgegafelt
hien/si,hatt/ethuetsechgegafelt
mirhunneisgegafelt
dirhuttiechgegafelt
sihusechgegafelt
Plus-que-parfait
echhatmechgegafelt
duhasdechgegafelt
hien/si,hatt/ethatsechgegafelt
mirhateneisgegafelt
dirhatiechgegafelt
sihatesechgegafelt
Futur I
echwäert gafelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegafelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgafelen
dugéifsgafelen
hien/si,hatt/etgéifgafelen
mirgéifegafelen
dirgéiftgafelen
sigéifegafelen
Conditionnel Pass compos
echhttmechgegafelt
duhssdechgegafelt
hien/si,hatt/ethttsechgegafelt
mirhtteneisgegafelt
dirhttiechgegafelt
sihättesechgegafelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergafeldech!
Plurielgafeltiech!
gegafelt
gafelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles