E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gäipen mit offenem Munde nach etwas schauen (D)
Stammformen gäipengäiptgegäipt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgäipen
dugäips
hien/si,hatt/etgäipt
mirgäipen
dirgäipt
sigäipen
Passé composé
echhugegäipt
duhuesgegäipt
hien/si,hatt/ethuetgegäipt
mirhugegäipt
dirhuttgegäipt
sihugegäipt
Plus-que-parfait
echhatgegäipt
duhasgegäipt
hien/si,hatt/ethatgegäipt
mirhategegäipt
dirhatgegäipt
sihategegäipt
Futur I
echwäert gäipen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegäipt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgäipen
dugéifsgäipen
hien/si,hatt/etgéifgäipen
mirgéifegäipen
dirgéiftgäipen
sigéifegäipen
Conditionnel Passé composé
echhättgegäipt
duhässgegäipt
hien/si,hatt/ethättgegäipt
mirhättegegäipt
dirhättgegäipt
sihättegegäipt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergäip!
Plurielgäipt!
gegäipt
gäipen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles