E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gäip-en mit offenem Munde nach etwas schauen (D)
Stammformen gäip-engäip-tge-gäip-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgäip-en
dugäip-s
hien/si,hatt/etgäip-t
mirgäip-en
dirgäip-t
sigäip-en
Passé composé
echhuge-gäip-t
duhuesge-gäip-t
hien/si,hatt/ethuetge-gäip-t
mirhuge-gäip-t
dirhuttge-gäip-t
sihuge-gäip-t
Plus-que-parfait
echhatge-gäip-t
duhasge-gäip-t
hien/si,hatt/ethatge-gäip-t
mirhatege-gäip-t
dirhatge-gäip-t
sihatege-gäip-t
Futur I
echwäert gäip-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-gäip-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgäip-en
dugéifsgäip-en
hien/si,hatt/etgéifgäip-en
mirgéifegäip-en
dirgéiftgäip-en
sigéifegäip-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-gäip-t
duhässge-gäip-t
hien/si,hatt/ethättge-gäip-t
mirhättege-gäip-t
dirhättge-gäip-t
sihättege-gäip-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergäip!
Plurielgäip-t!
ge-gäip-t
gäip-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles