E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gäisselen geißeln (D) – stigmatiser (F)
Stammformen gäisselengäisseltgegäisselt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echgäisselen
dugäissels
hien/si,hatt/etgäisselt
mirgäisselen
dirgäisselt
sigäisselen
Passé composé
echhugegäisselt
duhuesgegäisselt
hien/si,hatt/ethuetgegäisselt
mirhugegäisselt
dirhuttgegäisselt
sihugegäisselt
Plus-que-parfait
echhatgegäisselt
duhasgegäisselt
hien/si,hatt/ethatgegäisselt
mirhategegäisselt
dirhatgegäisselt
sihategegäisselt
Modale Futur I
echwäert gäisselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gegäisselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgäisselen
dugéifsgäisselen
hien/si,hatt/etgéifgäisselen
mirgéifegäisselen
dirgéiftgäisselen
sigéifegäisselen
Conditionnel passé composé
echhättgegäisselt
duhässgegäisselt
hien/si,hatt/ethättgegäisselt
mirhättegegäisselt
dirhättgegäisselt
sihättegegäisselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergäissel!
Plurielgäisselt!
gegäisselt
gäisselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles