E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gäizen geizen (D)êre avare (F)
Stammformen gäizengäiztgegäizt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgäizen
dugäiz
hien/si,hatt/etgäizt
mirgäizen
dirgäizt
sigäizen
Passé composé
echhugegäizt
duhuesgegäizt
hien/si,hatt/ethuetgegäizt
mirhugegäizt
dirhuttgegäizt
sihugegäizt
Plus-que-parfait
echhatgegäizt
duhasgegäizt
hien/si,hatt/ethatgegäizt
mirhategegäizt
dirhatgegäizt
sihategegäizt
Futur I
echwäert gäizen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegäizt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgäizen
dugéifsgäizen
hien/si,hatt/etgéifgäizen
mirgéifegäizen
dirgéiftgäizen
sigéifegäizen
Conditionnel Passé composé
echhättgegäizt
duhässgegäizt
hien/si,hatt/ethättgegäizt
mirhättegegäizt
dirhättgegäizt
sihättegegäizt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergäiz!
Plurielgäizt!
gegäizt
gäizen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles