E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gäiz-en geizen (D)êre avare (F)
Stammformen gäiz-engäiz-tge-gäiz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgäiz-en
dugäiz
hien/si,hatt/etgäiz-t
mirgäiz-en
dirgäiz-t
sigäiz-en
Passé composé
echhuge-gäiz-t
duhuesge-gäiz-t
hien/si,hatt/ethuetge-gäiz-t
mirhuge-gäiz-t
dirhuttge-gäiz-t
sihuge-gäiz-t
Plus-que-parfait
echhatge-gäiz-t
duhasge-gäiz-t
hien/si,hatt/ethatge-gäiz-t
mirhatege-gäiz-t
dirhatge-gäiz-t
sihatege-gäiz-t
Futur I
echwäert gäiz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-gäiz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgäiz-en
dugéifsgäiz-en
hien/si,hatt/etgéifgäiz-en
mirgéifegäiz-en
dirgéiftgäiz-en
sigéifegäiz-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-gäiz-t
duhässge-gäiz-t
hien/si,hatt/ethättge-gäiz-t
mirhättege-gäiz-t
dirhättge-gäiz-t
sihättege-gäiz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergäiz!
Plurielgäiz-t!
ge-gäiz-t
gäiz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles