E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vergällen vergelten (D)récompenser (F)
Stammformen vergällenvergälltvergällt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvergällen
duvergälls
hien/si,hatt/etvergällt
mirvergällen
dirvergällt
sivergällen
Passé composé
echhuvergällt
duhuesvergällt
hien/si,hatt/ethuetvergällt
mirhuvergällt
dirhuttvergällt
sihuvergällt
Plus-que-parfait
echhatvergällt
duhasvergällt
hien/si,hatt/ethatvergällt
mirhatevergällt
dirhatvergällt
sihatevergällt
Futur I
echwäert vergällen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergällt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergällen
dugéifsvergällen
hien/si,hatt/etgéifvergällen
mirgéifevergällen
dirgéiftvergällen
sigéifevergällen
Conditionnel Passé composé
echhättvergällt
duhässvergällt
hien/si,hatt/ethättvergällt
mirhättevergällt
dirhättvergällt
sihättevergällt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergäll!
Plurielvergällt!
vergällt
vergällen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles