E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gallemzen
Stammformen gallemzengallemztgegallemzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgallemzen
dugallemz
hien/si,hatt/etgallemzt
mirgallemzen
dirgallemzt
sigallemzen
Pass compos
echhugegallemzt
duhuesgegallemzt
hien/si,hatt/ethuetgegallemzt
mirhugegallemzt
dirhuttgegallemzt
sihugegallemzt
Plus-que-parfait
echhatgegallemzt
duhasgegallemzt
hien/si,hatt/ethatgegallemzt
mirhategegallemzt
dirhatgegallemzt
sihategegallemzt
Futur I
echwäert gallemzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegallemzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgallemzen
dugéifsgallemzen
hien/si,hatt/etgéifgallemzen
mirgéifegallemzen
dirgéiftgallemzen
sigéifegallemzen
Conditionnel Pass compos
echhttgegallemzt
duhssgegallemzt
hien/si,hatt/ethttgegallemzt
mirhättegegallemzt
dirhttgegallemzt
sihättegegallemzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergallemz!
Plurielgallemzt!
gegallemzt
gallemzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles