E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech vergalopp-éier-en sich vergaloppieren (D)
Stammformen sech vergalopp-éier-ensech vergalopp-éier-tvergalopp-éier-t sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvergalopp-éier-e mech
duvergalopp-éier-s dech
hien/si,hatt/etvergalopp-éier-t sech
mirvergalopp-éier-en eis
dirvergalopp-éier-t iech
sivergalopp-éier-e sech
Passé composé
echsimechvergalopp-éier-t
dubassdechvergalopp-éier-t
hien/si,hatt/etasssechvergalopp-éier-t
mirsinneisvergalopp-éier-t
dirsiddiechvergalopp-éier-t
sisisechvergalopp-éier-t
Plus-que-parfait
echwarmechvergalopp-éier-t
duwaarsdechvergalopp-éier-t
hien/si,hatt/etwarsechvergalopp-éier-t
mirwareneisvergalopp-éier-t
dirwaartiechvergalopp-éier-t
siwaresechvergalopp-éier-t
Futur I
echwäert vergalopp-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergalopp-éier-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergalopp-éier-en
dugéifsvergalopp-éier-en
hien/si,hatt/etgéifvergalopp-éier-en
mirgéifevergalopp-éier-en
dirgéiftvergalopp-éier-en
sigéifevergalopp-éier-en
Conditionnel Passé composé
echwiermechvergalopp-éier-t
duwiersdechvergalopp-éier-t
hien/si,hatt/etwiersechvergalopp-éier-t
mirwiereneisvergalopp-éier-t
dirwiertiechvergalopp-éier-t
siwieresechvergalopp-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergalopp-éierdech!
Plurielvergalopp-éier-tiech!
vergalopp-éier-t
vergalopp-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
galopp-éier-en
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles