E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

galoppéieren galoppieren (D)galoper (F)
Stammformen galoppéierengaloppéiertgaloppéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgaloppéieren
dugaloppéiers
hien/si,hatt/etgaloppéiert
mirgaloppéieren
dirgaloppéiert
sigaloppéieren
Passé composé
echsigaloppéiert
dubassgaloppéiert
hien/si,hatt/etassgaloppéiert
mirsigaloppéiert
dirsiddgaloppéiert
sisigaloppéiert
Plus-que-parfait
echwargaloppéiert
duwaarsgaloppéiert
hien/si,hatt/etwargaloppéiert
mirwaregaloppéiert
dirwaartgaloppéiert
siwaregaloppéiert
Futur I
echwäert galoppéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert galoppéiert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgaloppéieren
dugéifsgaloppéieren
hien/si,hatt/etgéifgaloppéieren
mirgéifegaloppéieren
dirgéiftgaloppéieren
sigéifegaloppéieren
Conditionnel Passé composé
echwiergaloppéiert
duwiersgaloppéiert
hien/si,hatt/etwiergaloppéiert
mirwieregaloppéiert
dirwiertgaloppéiert
siwieregaloppéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergaloppéier!
Plurielgaloppéiert!
galoppéiert
galoppéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
vergaloppéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles