E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

galopp-éier-en galoppieren (D)galoper (F)
Stammformen galopp-éier-engalopp-éier-tgalopp-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgalopp-éier-en
dugalopp-éier-s
hien/si,hatt/etgalopp-éier-t
mirgalopp-éier-en
dirgalopp-éier-t
sigalopp-éier-en
Passé composé
echsigalopp-éier-t
dubassgalopp-éier-t
hien/si,hatt/etassgalopp-éier-t
mirsigalopp-éier-t
dirsiddgalopp-éier-t
sisigalopp-éier-t
Plus-que-parfait
echwargalopp-éier-t
duwaarsgalopp-éier-t
hien/si,hatt/etwargalopp-éier-t
mirwaregalopp-éier-t
dirwaartgalopp-éier-t
siwaregalopp-éier-t
Futur I
echwäert galopp-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert galopp-éier-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgalopp-éier-en
dugéifsgalopp-éier-en
hien/si,hatt/etgéifgalopp-éier-en
mirgéifegalopp-éier-en
dirgéiftgalopp-éier-en
sigéifegalopp-éier-en
Conditionnel Passé composé
echwiergalopp-éier-t
duwiersgalopp-éier-t
hien/si,hatt/etwiergalopp-éier-t
mirwieregalopp-éier-t
dirwiertgalopp-éier-t
siwieregalopp-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergalopp-éier!
Plurielgalopp-éier-t!
galopp-éier-t
galopp-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
vergalopp-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles