E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gammsen
Stammformen gammsengammstgegammst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgammsen
dugamms
hien/si,hatt/etgammst
mirgammsen
dirgammst
sigammsen
Pass compos
echhugegammst
duhuesgegammst
hien/si,hatt/ethuetgegammst
mirhugegammst
dirhuttgegammst
sihugegammst
Plus-que-parfait
echhatgegammst
duhasgegammst
hien/si,hatt/ethatgegammst
mirhategegammst
dirhatgegammst
sihategegammst
Futur I
echwäert gammsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegammst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgammsen
dugéifsgammsen
hien/si,hatt/etgéifgammsen
mirgéifegammsen
dirgéiftgammsen
sigéifegammsen
Conditionnel Pass compos
echhttgegammst
duhssgegammst
hien/si,hatt/ethttgegammst
mirhättegegammst
dirhttgegammst
sihättegegammst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergamms!
Plurielgammst!
gegammst
gammsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
gamssen, gamssen?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles