E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gamms-en
Stammformen gamms-engamms-tge-gamms-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgamms-en
dugamm-s
hien/si,hatt/etgamms-t
mirgamms-en
dirgamms-t
sigamms-en
Pass compos
echhuge-gamms-t
duhuesge-gamms-t
hien/si,hatt/ethuetge-gamms-t
mirhuge-gamms-t
dirhuttge-gamms-t
sihuge-gamms-t
Plus-que-parfait
echhatge-gamms-t
duhasge-gamms-t
hien/si,hatt/ethatge-gamms-t
mirhatege-gamms-t
dirhatge-gamms-t
sihatege-gamms-t
Futur I
echwäert gamms-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-gamms-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgamms-en
dugéifsgamms-en
hien/si,hatt/etgéifgamms-en
mirgéifegamms-en
dirgéiftgamms-en
sigéifegamms-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-gamms-t
duhssge-gamms-t
hien/si,hatt/ethttge-gamms-t
mirhättege-gamms-t
dirhttge-gamms-t
sihättege-gamms-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergamms!
Plurielgamms-t!
ge-gamms-t
gamms-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
gamssen, gamssen?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles