E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gängel-en jmd. gängeln (D)berner qn. (F)
Stammformen gängel-engängel-tge-gängel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgängel-en
dugängel-s
hien/si,hatt/etgängel-t
mirgängel-en
dirgängel-t
sigängel-en
Passé composé
echhuge-gängel-t
duhuesge-gängel-t
hien/si,hatt/ethuetge-gängel-t
mirhuge-gängel-t
dirhuttge-gängel-t
sihuge-gängel-t
Plus-que-parfait
echhatge-gängel-t
duhasge-gängel-t
hien/si,hatt/ethatge-gängel-t
mirhatege-gängel-t
dirhatge-gängel-t
sihatege-gängel-t
Futur I
echwäert gängel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-gängel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgängel-en
dugéifsgängel-en
hien/si,hatt/etgéifgängel-en
mirgéifegängel-en
dirgéiftgängel-en
sigéifegängel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-gängel-t
duhässge-gängel-t
hien/si,hatt/ethättge-gängel-t
mirhättege-gängel-t
dirhättge-gängel-t
sihättege-gängel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergängel!
Plurielgängel-t!
ge-gängel-t
gängel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles