E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gär-en gären (D)fermenter (F)
Stammformen gär-engäer-tge-gäer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgär-en
dugäer-s
hien/si,hatt/etgäer-t
mirgär-en
dirgäer-t
sigär-en
Passé composé
echhuge-gäer-t
duhuesge-gäer-t
hien/si,hatt/ethuetge-gäer-t
mirhuge-gäer-t
dirhuttge-gäer-t
sihuge-gäer-t
Plus-que-parfait
echhatge-gäer-t
duhasge-gäer-t
hien/si,hatt/ethatge-gäer-t
mirhatege-gäer-t
dirhatge-gäer-t
sihatege-gäer-t
Futur I
echwäert gär-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-gäer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgär-en
dugéifsgär-en
hien/si,hatt/etgéifgär-en
mirgéifegär-en
dirgéiftgär-en
sigéifegär-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-gäer-t
duhässge-gäer-t
hien/si,hatt/ethättge-gäer-t
mirhättege-gäer-t
dirhättge-gäer-t
sihättege-gäer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergär!
Plurielgäer-t!
ge-gäer-t
gär-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles