E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

garantéieren garantieren (D)garantir (F)
Stammformen garantéierengarantéiertgarantéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgarantéieren
dugarantéiers
hien/si,hatt/etgarantéiert
mirgarantéieren
dirgarantéiert
sigarantéieren
Passé composé
echhugarantéiert
duhuesgarantéiert
hien/si,hatt/ethuetgarantéiert
mirhugarantéiert
dirhuttgarantéiert
sihugarantéiert
Plus-que-parfait
echhatgarantéiert
duhasgarantéiert
hien/si,hatt/ethatgarantéiert
mirhategarantéiert
dirhatgarantéiert
sihategarantéiert
Futur I
echwäert garantéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert garantéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgarantéieren
dugéifsgarantéieren
hien/si,hatt/etgéifgarantéieren
mirgéifegarantéieren
dirgéiftgarantéieren
sigéifegarantéieren
Conditionnel Passé composé
echhättgarantéiert
duhässgarantéiert
hien/si,hatt/ethättgarantéiert
mirhättegarantéiert
dirhättgarantéiert
sihättegarantéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergarantéier!
Plurielgarantéiert!
garantéiert
garantéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles