E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

garnéieren schmücken (D)garnir (F)
Stammformen garnéierengarnéiertgarnéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgarnéieren
dugarnéiers
hien/si,hatt/etgarnéiert
mirgarnéieren
dirgarnéiert
sigarnéieren
Passé composé
echhugarnéiert
duhuesgarnéiert
hien/si,hatt/ethuetgarnéiert
mirhugarnéiert
dirhuttgarnéiert
sihugarnéiert
Plus-que-parfait
echhatgarnéiert
duhasgarnéiert
hien/si,hatt/ethatgarnéiert
mirhategarnéiert
dirhatgarnéiert
sihategarnéiert
Futur I
echwäert garnéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert garnéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgarnéieren
dugéifsgarnéieren
hien/si,hatt/etgéifgarnéieren
mirgéifegarnéieren
dirgéiftgarnéieren
sigéifegarnéieren
Conditionnel Passé composé
echhättgarnéiert
duhässgarnéiert
hien/si,hatt/ethättgarnéiert
mirhättegarnéiert
dirhättgarnéiert
sihättegarnéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergarnéier!
Plurielgarnéiert!
garnéiert
garnéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles