E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofgarrelen absbeln, mit Mhe abschneiden (D)couper (avec difficult) (F)
Stammformen erofgarrelengarrelt eroferofgegarrelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgarrelen erof
dugarrels erof
hien/si,hatt/etgarrelt erof
mirgarrelen erof
dirgarrelt erof
sigarrelen erof
Pass compos
echhunnerofgegarrelt
duhueserofgegarrelt
hien/si,hatt/ethueterofgegarrelt
mirhunnerofgegarrelt
dirhutterofgegarrelt
sihunnerofgegarrelt
Plus-que-parfait
echhaterofgegarrelt
duhaserofgegarrelt
hien/si,hatt/ethaterofgegarrelt
mirhatenerofgegarrelt
dirhaterofgegarrelt
sihatenerofgegarrelt
Futur I
echwäert erofgarrelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgegarrelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofgarrelen
dugéifserofgarrelen
hien/si,hatt/etgéiferofgarrelen
mirgéifenerofgarrelen
dirgéifterofgarrelen
sigéifenerofgarrelen
Conditionnel Pass compos
echhtterofgegarrelt
duhsserofgegarrelt
hien/si,hatt/ethtterofgegarrelt
mirhttenerofgegarrelt
dirhtterofgegarrelt
sihttenerofgegarrelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergarrel erof!
Plurielgarrelt erof!
erofgegarrelt
erofgarrelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
garrelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles