E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ergauneren ergaunern (D)escroquer (F)
Stammformen ergaunerenergaunertergaunert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echergauneren
duergauners
hien/si,hatt/etergaunert
mirergauneren
dirergaunert
siergauneren
Pass compos
echhunnergaunert
duhuesergaunert
hien/si,hatt/ethuetergaunert
mirhunnergaunert
dirhuttergaunert
sihunnergaunert
Plus-que-parfait
echhatergaunert
duhasergaunert
hien/si,hatt/ethatergaunert
mirhatenergaunert
dirhatergaunert
sihatenergaunert
Futur I
echwäert ergauneren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ergaunert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifergauneren
dugéifsergauneren
hien/si,hatt/etgéifergauneren
mirgéifenergauneren
dirgéiftergauneren
sigéifenergauneren
Conditionnel Pass compos
echhttergaunert
duhssergaunert
hien/si,hatt/ethttergaunert
mirhttenergaunert
dirhttergaunert
sihttenergaunert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierergauner!
Plurielergaunert!
ergaunert
ergauneren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles