E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ergauner-en ergaunern (D)escroquer (F)
Stammformen ergauner-energauner-tergauner-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echergauner-en
duergauner-s
hien/si,hatt/etergauner-t
mirergauner-en
dirergauner-t
siergauner-en
Pass compos
echhunnergauner-t
duhuesergauner-t
hien/si,hatt/ethuetergauner-t
mirhunnergauner-t
dirhuttergauner-t
sihunnergauner-t
Plus-que-parfait
echhatergauner-t
duhasergauner-t
hien/si,hatt/ethatergauner-t
mirhatenergauner-t
dirhatergauner-t
sihatenergauner-t
Futur I
echwäert ergauner-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ergauner-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifergauner-en
dugéifsergauner-en
hien/si,hatt/etgéifergauner-en
mirgéifenergauner-en
dirgéiftergauner-en
sigéifenergauner-en
Conditionnel Pass compos
echhttergauner-t
duhssergauner-t
hien/si,hatt/ethttergauner-t
mirhttenergauner-t
dirhttergauner-t
sihttenergauner-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierergauner!
Plurielergauner-t!
ergauner-t
ergauner-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles