E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gautschen
Stammformen gautschengautschtgegautscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgautschen
dugautschs
hien/si,hatt/etgautscht
mirgautschen
dirgautscht
sigautschen
Pass compos
echhugegautscht
duhuesgegautscht
hien/si,hatt/ethuetgegautscht
mirhugegautscht
dirhuttgegautscht
sihugegautscht
Plus-que-parfait
echhatgegautscht
duhasgegautscht
hien/si,hatt/ethatgegautscht
mirhategegautscht
dirhatgegautscht
sihategegautscht
Futur I
echwäert gautschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegautscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgautschen
dugéifsgautschen
hien/si,hatt/etgéifgautschen
mirgéifegautschen
dirgéiftgautschen
sigéifegautschen
Conditionnel Pass compos
echhttgegautscht
duhssgegautscht
hien/si,hatt/ethttgegautscht
mirhättegegautscht
dirhttgegautscht
sihättegegautscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergautsch!
Plurielgautscht!
gegautscht
gautschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles