E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gebären gebären (D)accoucher (F)give birth (E)parir (P)
Stammformen gebärengebiertgebuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgebären
dugebiers
hien/si,hatt/etgebiert
mirgebären
dirgebäert
sigebären
Passé composé
echsigebuer
dubassgebuer
hien/si,hatt/etassgebuer
mirsigebuer
dirsiddgebuer
sisigebuer
Plus-que-parfait
echwargebuer
duwaarsgebuer
hien/si,hatt/etwargebuer
mirwaregebuer
dirwaartgebuer
siwaregebuer
Futur I
echwäert gebären
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebuer sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgebären
dugéifsgebären
hien/si,hatt/etgéifgebären
mirgéifegebären
dirgéiftgebären
sigéifegebären
Conditionnel Passé composé
echwiergebuer
duwiersgebuer
hien/si,hatt/etwiergebuer
mirwieregebuer
dirwiertgebuer
siwieregebuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergebär!
Plurielgebäert!
gebuer
gebären
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles