E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gebär-en gebären (D)accoucher (F)give birth (E)parir (P)
Stammformen gebär-engebier-tge-buer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgebär-en
dugebier-s
hien/si,hatt/etgebier-t
mirgebär-en
dirgebäer-t
sigebär-en
Passé composé
echsige-buer
dubassge-buer
hien/si,hatt/etassge-buer
mirsige-buer
dirsiddge-buer
sisige-buer
Plus-que-parfait
echwarge-buer
duwaarsge-buer
hien/si,hatt/etwarge-buer
mirwarege-buer
dirwaartge-buer
siwarege-buer
Futur I
echwäert gebär-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-buer sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgebär-en
dugéifsgebär-en
hien/si,hatt/etgéifgebär-en
mirgéifegebär-en
dirgéiftgebär-en
sigéifegebär-en
Conditionnel Passé composé
echwierge-buer
duwiersge-buer
hien/si,hatt/etwierge-buer
mirwierege-buer
dirwiertge-buer
siwierege-buer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergebär!
Plurielgebäer-t!
ge-buer
gebär-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles