E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vergften vergiften (D)empoisonner (F)
Stammformen vergftenvergftvergft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvergften
duvergfts
hien/si,hatt/etvergft
mirvergften
dirvergft
sivergften
Pass compos
echhuvergft
duhuesvergft
hien/si,hatt/ethuetvergft
mirhuvergft
dirhuttvergft
sihuvergft
Plus-que-parfait
echhatvergft
duhasvergft
hien/si,hatt/ethatvergft
mirhatevergft
dirhatvergft
sihatevergft
Futur I
echwäert vergften
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergften
dugéifsvergften
hien/si,hatt/etgéifvergften
mirgéifevergften
dirgéiftvergften
sigéifevergften
Conditionnel Pass compos
echhttvergft
duhssvergft
hien/si,hatt/ethttvergft
mirhättevergft
dirhttvergft
sihättevergft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergft!
Plurielvergft!
vergft
vergften
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entgften
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles