E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vergft-en vergiften (D)empoisonner (F)
Stammformen vergft-envergf-tvergf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvergft-en
duvergft-s
hien/si,hatt/etvergf-t
mirvergft-en
dirvergf-t
sivergft-en
Pass compos
echhuvergf-t
duhuesvergf-t
hien/si,hatt/ethuetvergf-t
mirhuvergf-t
dirhuttvergf-t
sihuvergf-t
Plus-que-parfait
echhatvergf-t
duhasvergf-t
hien/si,hatt/ethatvergf-t
mirhatevergf-t
dirhatvergf-t
sihatevergf-t
Futur I
echwäert vergft-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergft-en
dugéifsvergft-en
hien/si,hatt/etgéifvergft-en
mirgéifevergft-en
dirgéiftvergft-en
sigéifevergft-en
Conditionnel Pass compos
echhttvergf-t
duhssvergf-t
hien/si,hatt/ethttvergf-t
mirhättevergf-t
dirhttvergf-t
sihättevergf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergft!
Plurielvergf-t!
vergf-t
vergft-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entgft-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles