E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erausge-hei-en rauswerfen (D)mettre la porte (F)
Stammformen erausge-hei-enge-hi-t erauserausge-hi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echge-hei-en eraus
duge-hi-s eraus
hien/si,hatt/etge-hi-t eraus
mirge-hei-en eraus
dirge-hi-t eraus
sige-hei-en eraus
Pass compos
echhunnerausge-hi-t
duhueserausge-hi-t
hien/si,hatt/ethueterausge-hi-t
mirhunnerausge-hi-t
dirhutterausge-hi-t
sihunnerausge-hi-t
Plus-que-parfait
echhaterausge-hi-t
duhaserausge-hi-t
hien/si,hatt/ethaterausge-hi-t
mirhatenerausge-hi-t
dirhaterausge-hi-t
sihatenerausge-hi-t
Futur I
echwäert erausge-hei-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-hi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausge-hei-en
dugéifserausge-hei-en
hien/si,hatt/etgéiferausge-hei-en
mirgéifenerausge-hei-en
dirgéifterausge-hei-en
sigéifenerausge-hei-en
Conditionnel Pass compos
echhtterausge-hi-t
duhsserausge-hi-t
hien/si,hatt/ethtterausge-hi-t
mirhttenerausge-hi-t
dirhtterausge-hi-t
sihttenerausge-hi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierge-hi eraus!
Plurielge-hei-t eraus!
erausge-hi-t
erausge-hei-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
age-hei-enausge-hei-endohige-hei-enduerchge-hei-enduerge-hei-enmge-hei-enerage-hei-eneriwwerge-hei-enerofge-hei-eneropge-hei-enewechge-hei-enge-hei-ennoge-hei-enopge-hei-envirge-hei-enzouge-hei-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles