E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eriwwergeheien herberwerfen (D)jeter de l'autre ct (F)
Stammformen eriwwergeheiengehit eriwwereriwwergehit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eriwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgeheien eriwwer
dugehis eriwwer
hien/si,hatt/etgehit eriwwer
mirgeheien eriwwer
dirgehit eriwwer
sigeheien eriwwer
Pass compos
echhunneriwwergehit
duhueseriwwergehit
hien/si,hatt/ethueteriwwergehit
mirhunneriwwergehit
dirhutteriwwergehit
sihunneriwwergehit
Plus-que-parfait
echhateriwwergehit
duhaseriwwergehit
hien/si,hatt/ethateriwwergehit
mirhateneriwwergehit
dirhateriwwergehit
sihateneriwwergehit
Futur I
echwäert eriwwergeheien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergehit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferiwwergeheien
dugéifseriwwergeheien
hien/si,hatt/etgéiferiwwergeheien
mirgéifeneriwwergeheien
dirgéifteriwwergeheien
sigéifeneriwwergeheien
Conditionnel Pass compos
echhtteriwwergehit
duhsseriwwergehit
hien/si,hatt/ethtteriwwergehit
mirhtteneriwwergehit
dirhtteriwwergehit
sihtteneriwwergehit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergehi eriwwer!
Plurielgeheit eriwwer!
eriwwergehit
eriwwergeheien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ageheienausgeheiendohigeheienduerchgeheienduergeheienmgeheienerageheienerausgeheienerofgeheieneropgeheienewechgeheiengeheiennogeheienopgeheienvirgeheienzougeheien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles