E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchbäiss-en durchbeißen (D)couper avec les dents (F)
Stammformen duerchbäiss-enbäiss-t duerchduerchge-bass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbäiss-en duerch
dubäis-s duerch
hien/si,hatt/etbäiss-t duerch
mirbäiss-en duerch
dirbäiss-t duerch
sibäiss-en duerch
Passé composé
echhunnduerchge-bass
duhuesduerchge-bass
hien/si,hatt/ethuetduerchge-bass
mirhunnduerchge-bass
dirhuttduerchge-bass
sihunnduerchge-bass
Plus-que-parfait
echhatduerchge-bass
duhasduerchge-bass
hien/si,hatt/ethatduerchge-bass
mirhatenduerchge-bass
dirhatduerchge-bass
sihatenduerchge-bass
Futur I
echwäert duerchbäiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-bass hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchbäiss-en
dugéifsduerchbäiss-en
hien/si,hatt/etgéifduerchbäiss-en
mirgéifenduerchbäiss-en
dirgéiftduerchbäiss-en
sigéifenduerchbäiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättduerchge-bass
duhässduerchge-bass
hien/si,hatt/ethättduerchge-bass
mirhättenduerchge-bass
dirhättduerchge-bass
sihättenduerchge-bass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbäiss duerch!
Plurielbäiss-t duerch!
duerchge-bass
duerchbäiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbäiss-enbäiss-enderduerchbäiss-endrabäiss-enerofbäiss-enfestbäiss-enofbäiss-enopbäiss-enubäiss-enverbäiss-enzerbäiss-enzoubäiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles