E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

geheien werfen (D)jeter (F)throw (E)atirar, lanar (P)
Stammformen geheiengehitgehit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgeheien
dugehis
hien/si,hatt/etgehit
mirgeheien
dirgehit
sigeheien
Pass compos
echhugehit
duhuesgehit
hien/si,hatt/ethuetgehit
mirhugehit
dirhuttgehit
sihugehit
Plus-que-parfait
echhatgehit
duhasgehit
hien/si,hatt/ethatgehit
mirhategehit
dirhatgehit
sihategehit
Futur I
echwäert geheien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gehit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgeheien
dugéifsgeheien
hien/si,hatt/etgéifgeheien
mirgéifegeheien
dirgéiftgeheien
sigéifegeheien
Conditionnel Pass compos
echhttgehit
duhssgehit
hien/si,hatt/ethttgehit
mirhättegehit
dirhttgehit
sihättegehit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergehi!
Plurielgeheit!
gehit
geheien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ageheienausgeheiendohigeheienduerchgeheienduergeheienmgeheienerageheienerausgeheieneriwwergeheienerofgeheieneropgeheienewechgeheiennogeheienopgeheienvirgeheienzougeheien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles