E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

geien geigen (D)jouer le violon (F)
Stammformen geiengeitgegeit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgeien
dugeis
hien/si,hatt/etgeit
mirgeien
dirgeit
sigeien
Pass compos
echhugegeit
duhuesgegeit
hien/si,hatt/ethuetgegeit
mirhugegeit
dirhuttgegeit
sihugegeit
Plus-que-parfait
echhatgegeit
duhasgegeit
hien/si,hatt/ethatgegeit
mirhategegeit
dirhatgegeit
sihategegeit
Futur I
echwäert geien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegeit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgeien
dugéifsgeien
hien/si,hatt/etgéifgeien
mirgéifegeien
dirgéiftgeien
sigéifegeien
Conditionnel Pass compos
echhttgegeit
duhssgegeit
hien/si,hatt/ethttgegeit
mirhättegegeit
dirhttgegeit
sihättegegeit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergei!
Plurielgeit!
gegeit
geien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles