E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gei-en geigen (D)jouer le violon (F)
Stammformen gei-engei-tge-gei-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgei-en
dugei-s
hien/si,hatt/etgei-t
mirgei-en
dirgei-t
sigei-en
Pass compos
echhuge-gei-t
duhuesge-gei-t
hien/si,hatt/ethuetge-gei-t
mirhuge-gei-t
dirhuttge-gei-t
sihuge-gei-t
Plus-que-parfait
echhatge-gei-t
duhasge-gei-t
hien/si,hatt/ethatge-gei-t
mirhatege-gei-t
dirhatge-gei-t
sihatege-gei-t
Futur I
echwäert gei-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-gei-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgei-en
dugéifsgei-en
hien/si,hatt/etgéifgei-en
mirgéifegei-en
dirgéiftgei-en
sigéifegei-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-gei-t
duhssge-gei-t
hien/si,hatt/ethttge-gei-t
mirhättege-gei-t
dirhttge-gei-t
sihättege-gei-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergei!
Plurielgei-t!
ge-gei-t
gei-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles