E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmgéissen umgiessen (D)transvaser, fondre (F)
Stammformen ëmgéissengéisst ëmëmgegoss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgéissen ëm
dugéiss ëm
hien/si,hatt/etgéisst ëm
mirgéissen ëm
dirgéisst ëm
sigéissen ëm
Passé composé
echhunnëmgegoss
duhuesëmgegoss
hien/si,hatt/ethuetëmgegoss
mirhunnëmgegoss
dirhuttëmgegoss
sihunnëmgegoss
Plus-que-parfait
echhatëmgegoss
duhasëmgegoss
hien/si,hatt/ethatëmgegoss
mirhatenëmgegoss
dirhatëmgegoss
sihatenëmgegoss
Futur I
echwäert ëmgéissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgegoss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmgéissen
dugéifsëmgéissen
hien/si,hatt/etgéifëmgéissen
mirgéifenëmgéissen
dirgéiftëmgéissen
sigéifenëmgéissen
Conditionnel Passé composé
echhättëmgegoss
duhässëmgegoss
hien/si,hatt/ethättëmgegoss
mirhättenëmgegoss
dirhättëmgegoss
sihättenëmgegoss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergéiss ëm!
Plurielgéisst ëm!
ëmgegoss
ëmgéissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agéissenausgéissenbegéissengéisseniwwergéissen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles