E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mgiss-en umgiessen (D)transvaser, fondre (F)
Stammformen mgiss-engiss-t mmge-goss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgiss-en m
dugis-s m
hien/si,hatt/etgiss-t m
mirgiss-en m
dirgiss-t m
sigiss-en m
Pass compos
echhunnmge-goss
duhuesmge-goss
hien/si,hatt/ethuetmge-goss
mirhunnmge-goss
dirhuttmge-goss
sihunnmge-goss
Plus-que-parfait
echhatmge-goss
duhasmge-goss
hien/si,hatt/ethatmge-goss
mirhatenmge-goss
dirhatmge-goss
sihatenmge-goss
Futur I
echwäert mgiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-goss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmgiss-en
dugéifsmgiss-en
hien/si,hatt/etgéifmgiss-en
mirgéifenmgiss-en
dirgéiftmgiss-en
sigéifenmgiss-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-goss
duhssmge-goss
hien/si,hatt/ethttmge-goss
mirhttenmge-goss
dirhttmge-goss
sihttenmge-goss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergiss m!
Plurielgiss-t m!
mge-goss
mgiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agiss-enausgiss-enbegiss-engiss-eniwwergiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles