E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmgéiss-en umgiessen (D) – transvaser, fondre (F)
Stammformen ëmgéiss-engéiss-t ëmëmge-goss
Eegenschaften unregelmäßig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgéiss-en ëm
dugéis-s ëm
hien/si,hatt/etgéiss-t ëm
mirgéiss-en ëm
dirgéiss-t ëm
sigéiss-en ëm
Passé composé
echhunnëmge-goss
duhuesëmge-goss
hien/si,hatt/ethuetëmge-goss
mirhunnëmge-goss
dirhuttëmge-goss
sihunnëmge-goss
Plus-que-parfait
echhatëmge-goss
duhasëmge-goss
hien/si,hatt/ethatëmge-goss
mirhatenëmge-goss
dirhatëmge-goss
sihatenëmge-goss
Futur I
echwäert ëmgéiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmge-goss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmgéiss-en
dugéifsëmgéiss-en
hien/si,hatt/etgéifëmgéiss-en
mirgéifenëmgéiss-en
dirgéiftëmgéiss-en
sigéifenëmgéiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättëmge-goss
duhässëmge-goss
hien/si,hatt/ethättëmge-goss
mirhättenëmge-goss
dirhättëmge-goss
sihättenëmge-goss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergéiss ëm!
Plurielgéiss-t ëm!
ëmge-goss
ëmgéiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agéiss-enausgéiss-enbegéiss-engéiss-eniwwergéiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles